- Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability
- New finish on plastic covering
- Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability
- Slotted covers provide added file stability when in use
- Supplied complete with compressor bar
- 70mm spine width
- A4
- Red
<
>
5 Star Premium Lever Arch File A4 70mm Spine Polypropylene Red (Pack of 10) 340352
29 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HTST1163170 Stock Available
-
Product Code: SKU-21719865 Stock Available
-
Product Code: BROTZN231
-
Product Code: TX892091019 Stock Available
-
Product Code: CPD700004002 Stock Available
-
Product Code: EP6247034 Stock Available
-
Product Code: CX0169356 Stock Available
-
Product Code: CPD0433088 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% Biodegradable |
| File Colour | Red |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Manufacturer | VOW |
| Laminated | No |
| Material | PP On Board |
| Mechanism Size | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Spine Width | 70mm Spine |
| Weight | 450g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability. New finish on plastic covering. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. 70mm spine width. A4. Red. Packed 10.
