- Seat dimensions: W500 x D500
- Optional adjustable arms
- Back dimensions: W490 x H600mm
- Larger seat and back with kidney foam shaping ensures good posture throughout the day
- Recommended usage time 8 hours
- Asynchro mechanism with tilt tension control, inflatable lumbar support, ratchet backrest height adjustment and seat slide
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details. Lead Time: 1-2 days
- Seat height: 440-590mm
<
>
Arista High Back Ergonomic Task Chair 700x700x1040-1160mm Charcoal KF78699
34 Stock Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Back Height | 600mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back/Seat Action | Asynchro/Torsion/Seat Slide |
| Back Width | 500mm |
| Chair Colour | Charcoal |
| Country of Origin | Mixed |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | TC Group |
| Seat Width | 520mm |
| Seat Height | 490-620mm |
| Seat Depth | 500mm |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Warranty | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| With Arms | No Arms - Arms Available |
| Weight | 13kg |
Product Information
| Brand | Arista |
| Type | Office Chairs |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
Description
Comfortable radial back posture task chair, ideal for lower back and lumbar support. Fitted with asynchro mechanism with tilt tension control, adjustable lumbar and seat slide. Shown with optional height adjustable arm.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
