- Time saving FastFold assembly
- Standard storage box
- Oversized lid will accommodate A4 and foolscap suspension files
- Stackable up to 4 high
- Great for storing ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files
- Dimensions (internal): W333 x D380 x H285mm
- Colour: Grey/White
- Pack of 10
<
>
Bankers Box Storage Box Standard Grey (Pack of 10) 00810-FF
196 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: CHCV206480 Stock Available
-
Product Code: AV9888315 Stock Available
-
Product Code: JT432077 Stock Available
-
Product Code: NL85680206 Stock Available
-
Product Code: KF011213788 Stock Available
-
Product Code: KF3527693 Stock Available
-
Product Code: NB3890886 Stock Available
-
Product Code: NB3890557 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | Standard |
| Environment Support | FSC Certified |
| Fastfold | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 335x404x292mm |
| Dimensions | 335x292x404mm |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board, 100% recyclable |
| Material | Recycled Board |
| Manufacturer | Fellowes |
| Stackable | Stacks 4 High |
| Type | Storage Boxes |
| Warranty | 12 months |
| Weight | 590g |
Product Information
| Brand | Bankers Box |
| Type | Storage Box |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
| Recyclable | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| FSC | Yes |
Description
This Bankers Box standard storage box features time saving FastFold assembly and oversized lid, which can accommodate A4 and foolscap suspension files, ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files. This pack contains 10 grey storage boxes measuring W333 x D380 x H285mm (internal).
