- Size: A1
- Backup drywipe board for use with dry-erase marker pens
- Extendable side arms for displaying extra pages
- Includes pen tray for marker storage
- Anodized aluminium frame for robust support
- Height-adjustable tripod legs for user comfort
<
>
Bi-Office Design Tripod Easel A1 White EEA4600046
19 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BZ914621751 Stock Available
-
Product Code: KF02018Q656 Stock Available
-
Product Code: KF17443764 Stock Available
-
Product Code: KF0107477 Stock Available
-
Product Code: KF01081169 Stock Available
-
Product Code: KF2604011339 Stock Available
-
Product Code: KF370021114 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Board Size | 600x850mm |
| For Pad Size | A1 |
| Extension Arms | Yes |
| Drywipe Surface | Yes |
| Dimensions | 600x850mm |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Height Adjustable | Yes |
| Magnetic | No |
| With Castors | No |
| Weight | 7.1kg |
| Warranty | 24 Month Warranty |
Product Information
| Brand | Bi-Office |
| Type | Flipchart Easel |
Key Data
| Recyclable | Yes |
Description
Ideal for meetings and brainstorming, this Bi-Office Design Tripod Easel has a durable and stable stand made from touch anodized aluminium. Simply place a flipchart pad into the flip-up clamp and adjust the height of the easel legs to suit you. You can hang pages on the extendable side arms for additional useable space or write with drywipe markers on the backup whiteboard. This item includes a pen tray for marker storage.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
