- High speed printing - up to 20mm/second
- Many fonts, frames and symbols
- Cable labelling function to quickly make labels for wrapping around cables
- LCD display
- Display size = 16 characters x 1 line
- Create durable labels up to 12mm in width
- Easy-type keyboard and graphic LCD
<
>
Brother PT-H110 Labelling Machine (Prints at 20mm/second) PTH110TA1
26 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HK73068217 Stock Available
-
Product Code: VM49875657 Stock Available
-
Product Code: VM498741000 Stock Available
-
Product Code: BA8092705 Stock Available
-
Product Code: FS9372463650 Stock Available
-
Product Code: EP6730282 Stock Available
-
Product Code: EN059864001 Stock Available
-
Product Code: KF174421379 Stock Available
-
Product Code: BQ11157
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Form | Handheld Machine |
| Dimensions | 111x204x58mm |
| Country of Origin | Philippines |
| Battery | Yes |
| Print Method | Thermal Transfer |
| Print Speed | 20mm per second |
| Print From PC | No |
| On Promotion | No |
| Manufacturer | Brother |
| Keyboard | Yes |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Weight | 400g |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Printer |
Key Data
| Recyclable | Yes |
Description
The PT-H110 compact handheld labeller is ideal for using in the home or office, with a wide variety of tapes in various widths and colours.
Delivers great functionality for a handheld device, offering a wide range of features for day to day labelling including cable labels, sequential numbering, reverse & vertical text modes. A memory that shows the symbol history and is able to save the 15 most favourite designs. The PT-H110 includes 15 frame styles, 3 fonts, 10 font styles and 253 symbols.
Includes a 12mm black on white TZe tape. Optional AC adapter.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
