- Prints up to 1,000 pages in accordance with ISO/IEC 19752
- High quality genuine Brother black toner cartridge TN-105
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN-1050 original laser toner cartridge protects your printer warranty
<
>
Brother TN-1050 Toner Cartridge Black TN1050
365 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: KF260733909 Stock Available
-
Product Code: AVWR1626128 Stock Available
-
Product Code: UN04092293 Stock Available
-
Product Code: BA77949355 Stock Available
-
Product Code: BA7794899 Stock Available
-
Product Code: KF019099593 Stock Available
-
Product Code: AV1111564 Stock Available
-
Product Code: KF011214431 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother DCP-1512, DCP-1510, DCP-1610W, DCP-1612W, DCP-1616NW, DCP-1601, DCP-1512A, HL-1112, HL-1110, HL-1110R, HL-1212W, HL-1210W, HL-1211W, HL-1201, HL-1112A, MFC-1810, MFC-1815, MFC-1910W, MFC-1911NW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 106 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 346 mm |
| Weight | 269 g |
| Package width | 148 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 356 mm |
| Package weight | 524 g |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 4977766721707 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 240 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Pallet gross weight | 142.8 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
