- Prints up to 1,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- High quality genuine Brother Yellow toner cartridge TN-243Y
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN-243Y original laser toner cartridge protects your printer warranty
- The TN-243 toner cartridges are available as a more economical multipack - TN-243CMYK
<
>
Brother TN-243Y Toner Cartridge Yellow TN243Y
36 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BA7874942 Stock Available
-
Product Code: BA7875130 Stock Available
-
Product Code: BA78745259 Stock Available
-
Product Code: HPT6N04AE145 Stock Available
-
Product Code: HPT6N03AE67 Stock Available
-
Product Code: SKU-5248730
-
Product Code: HP6ZC72AE23 Stock Available
-
Product Code: CO01116452 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | DCP-L3550CDW\nHL-L3270CDW\nMFC-L3730CDN\nMFC-L3750CDW\nMFC-L3770CDW\nMFC-L3710CW\nHL-L3230CDW\nDCP-L3510CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 1000 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | TN-243Y |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 103 mm |
| Depth | 156 mm |
| Height | 385 mm |
| Weight | 411 g |
| Package weight | 772 g |
| Package type | Box |
| Print technology | LED printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Pallet gross weight | 186.5 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
