- Folding hand truck for easy transportation
- Lightweight aluminium frame and telescopic handle
- Non-marking tyres
- Dimensions: W380 x D410 x H1100mm
- Folded dimensions: W380 x D190 x H730mm
- Maximum load capacity: 90kg
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
<
>
Compact Folding Hand Truck Silver 313195
17 Stock Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
-
Product Code: HT101BK177 Stock Available
-
Product Code: AU00099940 Stock Available
-
Product Code: AU053871433 Stock Available
-
Product Code: HSW35103769 Stock Available
-
Product Code: SK2209648 Stock Available
-
Product Code: PK52313759 Stock Available
-
Product Code: PK01200225 Stock Available
-
Product Code: PK01158274 Stock Available
-
Product Code: PK01156295 Stock Available
-
Product Code: PK01147263 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 730x380x190mm |
| Maximum Load | 90kg |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Weight | 6.5kg |
| Wheel Diameter | 155mm |
| Tyre Type | Rubber |
Product Information
| Brand | VFM |
| Type | Trucks |
Description
This compact hand truck has a telescopic handle for ease of use and a folding footiron for more convenient storage. The two wheels allow for smooth transportation and are specially designed not to mark your floor. This truck is constructed from lightweight aluminium, providing excellent durability and has a maximum load capacity of 90kg. The truck measures W380 x D410 x H1100mm and folds to a more compact W380 x D190 x H730mm for storage when not in use.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
