- Mounting hardware included
- Linking pins enable pockets to be added to each other
- Easily installed with two screws
- Ideal for storing paperwork upright for easy viewing
- Maximises wall space
- Pack of 3
<
>
Deflecto Linked Wall File Pocket A4 (Pack of 3) DE736YTCRY
61 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: KF105081604 Stock Available
-
Product Code: WX310033876 Stock Available
-
Product Code: KF270042399 Stock Available
-
Product Code: KF019099593 Stock Available
-
Product Code: JDF6701033 Stock Available
-
Product Code: KF32001781 Stock Available
-
Product Code: BC1000212344 Stock Available
-
Product Code: BC100013916 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Capacity/Pockets | 3 Pockets |
| Country of Origin | United States |
| Dimensions (WxDxH) | 330x195x105mm |
| Pocket Size | A4 Pockets |
| Material Thickness | 1.9mm |
| Orientation | Landscape |
| Material | Polystyrene |
| Manufacturer | Deflecto Europe |
| Weight | 207g |
| Warranty | 12 Month Warranty |
Product Information
| Brand | Deflecto |
| Type | Wall Pocket |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| Contains Single Use Plastic | Yes |
Description
An easy way to store and organise your paperwork and files, this Deflecto Linking Wall File Pocket easily screws into the wall and comes with linking pins which can be used to link as many pockets together as necessary. It is designed for documents to be stored upright and is wide in order to enable easy viewing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
