- Pack of 50
- Create professional reports, projects, presentations and more
- Spine bar is 6mm thick and suitable for binding up to 60 sheets of paper
- Colour: Blue
- Size: A4
- Ideal for binding unpunched papers
- Contoured ends provide simple and easy insertion of paper
- Plastic spine bars for binding unpunched papers and documents in seconds
<
>
Durable A4 6mm Spine Bar Blue (Pack of 50) 2931/06
76 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: CHCV206483 Stock Available
-
Product Code: DB2909015 Stock Available
-
Product Code: JT432079 Stock Available
-
Product Code: NL85680230 Stock Available
-
Product Code: KF01578211 Stock Available
-
Product Code: RY01763129 Stock Available
-
Product Code: AU93310963 Stock Available
-
Product Code: KF3527716 Stock Available
-
Product Code: DB29391939 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Document Size | A4 |
| Dimensions | 300x95x60mm |
| Country of Origin | Germany |
| Material | Plastic |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Weight | 607.5g |
| Spine Width | 6mm Spine |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Binder |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Durable Spine Bar, these plastic spine bars are a versatile binding system for unpunched papers and documents in seconds. The unique contoured ends provide simple and easy insertion of all papers. The spine bar is 6mm in thickness meaning it can hold up to 60 sheets of A4 paper. Supplied in pack of 50 blue spine bars.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
