- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrest
- Optional High Rise Draughtsman kit
<
>
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair With Height Adjustable Arms Black
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 530-560mm |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 430-550mm |
| Seat Colour | Black |
| Seat Depth | 410mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 10.2kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
