- Colour: black
- A3 landscape lever arch file
- Metal thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Strong compressor bar to secure papers
- Size: A3
- Capacity: 70mm
- Large spine label for easy identification
- Cloud effect paper over durable board
<
>
Elba 70mm Lever Arch File Oblong A3 Black 100080747
35 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: KF012314255 Stock Available
-
Product Code: KF012351137 Stock Available
-
Product Code: KF260454110 Stock Available
-
Product Code: KF260724692 Stock Available
-
Product Code: KF26041305 Stock Available
-
Product Code: KF2604011339 Stock Available
-
Product Code: KF260392377 Stock Available
-
Product Code: KF260823257 Stock Available
-
Product Code: KF200013936 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A3 |
| File Colour | Cloud |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 80x316x472mm |
| Capacity | 80mm |
| Laminated | No |
| Manufacturer | Hamelin |
| Material | Paper On Board |
| Mechanism Size | 80mm |
| Orientation | Landscape |
| Recycled Percentage | 100% |
| Recycled Product | Minimum 50% Recycled Material |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
Product Information
| Brand | Elba |
| Type | Lever Arch File |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| Biodegradable | Yes |
Description
This Elba A3 landscape file features a standard lever arch mechanism with a 70mm capacity. The file is made from high quality board covered with cloud effect paper and features a thumb hole for easy retrieval from a shelf. This black lever arch file also comes with a large spine label for easy identification. This pack contains 1 A3 landscape lever arch file.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
