- Colour: Magenta
- Print yield: 300 pages
- For use with WorkForce WF-3620DWF/3640DTWF/7110DTW/7610DWF/7620DTWF
- Results are sharp and well defined
- Ink is absorbed quickly to prevent blot and bleed
- Genuine Epson ink cartridge
<
>
Epson 27 Alarm Clock DURABrite Ultra Ink Cartridge Magenta C13T27034012
26 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - WorkForce WF-7720DTWF\n- WorkForce WF-7715DWF\n- WorkForce WF-7710DWF\n- WorkForce WF-7620DTWF\n- WorkForce WF-7610DWF\n- WorkForce WF-7210DTW\n- WorkForce WF-7110DTW\n- WorkForce WF-3640DTWF\n- WorkForce WF-3620DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 3.6 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T27034012 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 39 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 39 cm |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946626789 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
