- Impulse contract desk screen
- 800 wide
- 400 high
- Acoustic qualities absorb ambient sound
- Provides privacy
- Develops personal zone at desk environment
- Attractive fabric weave
- Easy to fit
- Edge protection
- Uses Universal G style Clamp
<
>
Impulse/Evolve Plus Bench Screen 800 Silver Frame Bespoke Ginseng Chilli Fabric
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Depth | 48mm |
| Country of Origin | China |
| For Use With | Evolve Plus and Impulse Desking |
| Frame Colour | Silver |
| Height | 400mm |
| Manufacturer | Dynamic |
| Width | 800mm |
| Weight | 9.3kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Size | 800mm |
| Screen Colour | Ginseng Chilli |
| Style | Straight Top |
Product Information
| Brand | Impulse/Evolve Plus |
| Type | Desk Mounted Screen |
Description
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
• Evolve Plus desk screen • 400 high • Acoustic qualities absorb ambient sound • Provides privacy • Develops personal zone at desk environment • Attractive fabric weave • Easy to fit • Edge protection • Uses Universal G style Clamp
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
