People who bought this also bought
-
Product Code: KF01333Q398 Stock Available
-
Product Code: AU322201823 Stock Available
-
Product Code: KF216601767 Stock Available
-
Product Code: 2W03974304 Stock Available
-
Product Code: BZ5141890 Stock Available
-
Product Code: KF24022187 Stock Available
-
Product Code: KF011213788 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White/Grey |
| Chip Tray | Single Side |
| Binding Capacity | 300 |
| Electric Or Manual | Manual |
| Duty Cycle | Medium Volume Use |
| Dimensions | 130x268x449mm |
| Dimensions (WxDxH) | 368.3x449.3x130.2mm |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Fellowes |
| Ideal For | Office |
| Punch Capacity | 20 Sheets |
| Max. Comb Diameter | 38mm Combs |
| Weight | 6.9kg |
| Warranty | 2 Year Guarantee |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Binding Machines |
Description
Claim a £25 Cashback with this product until 30th April 2026
Terms & Conditions apply, to claim please register online here.
An ideal small office binder for presentations, professional documents and proposal documents, this Fellowes Pulsar A4 binding machine includes a starter kit so that you can start binding straight away. The up to 20 sheet punch capacity can handle portrait or landscape A4 documents, or landscape A3 sized documents, while the chip tray's burst out feature will eliminate the possibility of any jams. Once punched, the binder can handle up to 300 sheets at once for neat and professional bound documents.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
