- Offers dual-position height adjustment
- Free-Floating platform encourages lower leg movement to help reduce fatigue
- Textured surface massages soles of feet
- Product contains 89% post-consumer recycled materials
<
>
Fellowes Standard Adjustable Footrest Black 48121-70
383 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: TX510362979 Stock Available
-
Product Code: GH3155122 Stock Available
-
Product Code: GH315480 Stock Available
-
Product Code: GL52231375 Stock Available
-
Product Code: GL522113931 Stock Available
-
Product Code: BC010951172 Stock Available
-
Product Code: BC1000212344 Stock Available
-
Product Code: BC100013916 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Adjustable | Yes |
| Dimensions | 435x350x90mm |
| Height Adjustable | Yes |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Material | Plastic |
| Platform Size | 435x350mm |
| Platform Material | Plastic |
| Weight | 1.67kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Tilt Adjustment | Yes |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | APC & Accessories |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
