- Heavyweight 420gsm manilla for extra durability
- Useful pockets inside front cover for storing loose papers
- Metal spring mechanism allows for easy insertion and removal of punched papers from file
- Foolscap size
- StockCode: GH23036
<
>
Guildhall Heavy Weight Pocket Spiral File, 420gsm, Foolscap
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Dimensions | 250x355mm |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | 73% Biodegradable |
| Capacity | 35mm |
| Recycled Product | Minimum 60% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage | 420gsm manilla |
| Weight | 130g |
| With Pocket | Yes |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Folder |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| Biodegradable | Yes |
Description
This Exacompta Guildhall spiral pocket file is made from durable, heavyweight 420gsm manilla and can hold up to 180 sheets of 80gsm A4 or foolscap paper. The file also features a secure spiral mechanism for punched papers and a useful pocket on the inside cover for storage of additional loose sheets. This pack contains 25 yellow foolscap files.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
