- Curved mesh back offers lumbar support and is breathable for long sitting sessions
- Five star base in chrome with easy glide castors
- Back with standard tilt lock
- Supplied with fixed arms
- Contemporary mesh back operator chair with black fabric seat pad
- Swivel tilt mechanism with adjustment, tilting back and lock function
- Gas lift adjustment with weight tension control
<
>
Hale black mesh back operator chair with black fabric seat and chrome base
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: MC14SBStock is Available
-
Product Code: MC12SBStock is Available
-
Product Code: LDMARM-WHStock is Available
-
Product Code: MC612WHWHStock is Available
-
Product Code: MC14WHWHStock is Available
-
Product Code: R2140DWHStock is Available
-
Product Code: R2MWHStock is Available
-
Product Code: BB6009655 Stock Available
-
Product Code: ES1200S-BStock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Height | 545mm |
| Back/Seat Action | Tilt-Back Control |
| Back Width | 485mm |
| Chair Colour | Black |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | Dams International |
| Weight | 11.7kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Seat Depth | 520mm |
| Seat Height | 450-550mm |
| Seat Width | 500mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
Product Information
| Brand | Hale |
| Type | Office Chairs |
Description
The Hale mesh back operator chair is perfect for someone who is looking for an office chair with all the important basic features, and at a reasonable price. This chair allows you to adjust for height and seat angle with simple controls, as well as tilt-back control, to make you as comfortable as possible as easily as possible. The black mesh back is breathable for long sessions at the desk, and the padded cushion seat feels sturdy, yet soft.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
