- Original HP 117A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 117 toner cartridges work with: HP Laser 150, 178, 179
- 1 Cyan (~700 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for micro and small offices that would like to begin printing with laser technology from an industry leader – HP.
- Depend on Original HP 117A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 117A Original Laser Toner Cartridge Cyan W2071A
75 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 117 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 700 pages |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | W2071A |
| Country of origin | China |
| HP segment | Small medium business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 288 mm |
| Depth | 124 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 430 g |
| Package width | 387 mm |
| Package depth | 181 mm |
| Package height | 79 mm |
| Package weight | 830 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 360 pc(s) |
| Layers per pallet | 30 pc(s) |
| Products per pallet | 360 pc(s) |
| Pallet gross width | 117.3 cm |
| Pallet gross length | 73.6 cm |
| Pallet gross height | 2.37 m |
| Pallet gross weight | 303 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193424172818 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| Blue Angel | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
