- Original HP 55A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 55 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M521
- 1 Black (~6,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for general office printing for everyday office communications.
- Depend on Original HP 55A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 55A Original LaserJet Toner Cartridge Black CE255A
7 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 55 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 6000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE255A |
| Total amount of recycled materials used for making | 37% |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China, Japan, France |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 395 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 261 mm |
| Weight | 1.25 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 395 x 160 x 261 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 395 x 160 x 261 mm |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 261 mm |
| Package weight | 1.82 kg |
| Package type | Box |
| Empty weight | 1.24 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 56 pc(s) |
| Pallet gross weight | 122.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 122.4 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420133698 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
