- Original HP 953XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 953 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 7720, 7730, 7740, 8210, 8720, 8730
- 1 Magenta (~1,450 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for large workgroups who need dependable performance for affordable, professional-quality printing, page after page.
- Depend on Original HP 953XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- 1 Cartridge
<
>
HP 953XL Original Ink Cartridge High Yield Magenta F6U17AE
215 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 953 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1450 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 18.5 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | F6U17AE |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Product colour | Black |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 114 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 50 g |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 63 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight | 222.7 kg |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.38 kg |
| Pallet net height | 80 cm |
| Pallet net length | 120 cm |
| Pallet net width | 92.4 cm |
| Pallet net weight | 222.7 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| Recycled Product | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
