- Original HP 970 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~3,000 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for small to medium-sized businesses that want professional-quality colour documents and cartridges that save time and are free to recycle.[1]
- Depend on Original HP 970 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
<
>
HP 970 Original Ink Cartridge 56.5-ml Black CN621AE
3 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 970 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 3000 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 56.5 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 241.7 mm |
| Depth | 28.7 mm |
| Height | 71.6 mm |
| Weight | 190 g |
| Package width | 241.7 mm |
| Package depth | 28.7 mm |
| Package height | 71.6 mm |
| Package weight | 210 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 22 pc(s) |
| Pallet gross weight | 915.5 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886112877286 |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 1895 mm |
| Products per larger master (outer) case | 24 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 5.2 kg |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| Recyclable | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
