- Impulse freestanding meeting table
- Classic rectangular shape
- Provides excellent team working environment
- 25mm thick top
- Attractive silver coated post leg
- 2mm abs protective edging
- Heat resistant Maple melamine finish
- Weight Capacity: 100Kg
<
>
Impulse 1200mm Straight Table Maple Top Silver Post Leg
Select Product Options:
Colour: Maple
Leg Colour: Silver
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Maple |
| Environment Support | FSC Certified |
| Frame Colour | Silver |
| Leg Type | 4 Post Leg |
| Height | 740mm |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Shape | Rectangular Table |
| Size | 1200mm |
| Standards | EN 13501-1:2018 |
| Weight | 27kg |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Meeting Tables |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
Impulse is the perfect expression of value and quality in office furniture. A respected contract brand you can trust that gives you practicality and style at a budget price for all desking and storage needs.
Impulse freestanding meeting table | Classic rectangular shape | Provides excellent team working environment | 25mm thick top | Attractive black coated post leg | 2mm abs protective edging | Heat resistant beech melamine finish | Weight Capacity 100Kg
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
