- Impulse freestanding meeting table
- Classic rectangular shape
- Table folds easily for space efficient storage
- Provides excellent team working environment
- 25mm thick top
- Attractive silver coated leg
- 2mm abs protective edging
- Heat resistant white melamine finish
- Steel to steel fittings
- Weight Capacity: 100Kg
<
>
Impulse 1800mm Folding Rectangular Table White Top
Select Product Options:
Colour: White
Width: 1800
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Environment Support | FSC Certified |
| Folding | Yes |
| Frame Colour | Silver |
| Height | 715mm |
| Leg Type | T Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 36.9kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Size | 1800mm |
| Shape | Rectangular Table |
| Standards | EN 13501-1:2018 |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Meeting Tables |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
Impulse is the perfect expression of value and quality in office furniture. A respected contract brand you can trust that gives you practicality and style at a budget price for all desking and storage needs.
Impulse freestanding meeting table | Classic rectangular shape |Table folds easily for space efficient storage | Provides excellent team working environment | 25mm thick top | Attractive silver coated leg | 2mm abs protective edging | Heat resistant beech melamine finish | Steel to steel fittings | Weight Capacity 135Kg
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
