- Simple, clean and aesthetically pleasing
- Radius edges for smooth flowing design lines
- Defines your working space area
- uPVA protective edge trim
- Flame retardant fabric to BS476-Part 7, Class 1
- Solid board with metal sub sections for strength
<
>
Impulse Plus Oblong 300/600 Backdrop Screen Rounded Corners Black Fabric Light Grey Edges
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Board and Steel |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth | 28mm |
| For Use With | Impulse Plus Desks |
| Frame Colour | Light Grey |
| Height | 300mm |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 9kg |
| Width | 600mm |
| Screen Colour | Black |
| Size | 600mm |
| Style | Straight Top |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Impulse Plus |
| Type | Desk Mounted Screen |
Description
Our UK manufactured screens are fully guaranteed and come in a choice of nine most popular fabrics with scores of other fabrics available on demand. Impulse Plus Desk High Screens are all designed to fit the Impulse Desking Range and come complete with fitting clamps suitable for standard 25mm thick desk tops with a back-of-desk overhang.
Simple, clean and aesthetically pleasing | Radius edges for smooth flowing design lines | Defines your working space area | uPVA protective edge trim | Flame retardant fabric to BS476-Part 7, Class 1 | Solid board with metal sub sections for strength
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
