- Sound absorbing acoustic qualities
- Defines working space area
- uPVA protective edge trim
- Flame retardant fabric to BS476-Part 7, Class 1
- Combustion modified foam as standard
- Wood and MDF sub frame for strength
<
>
Impulse Plus Oblong 450/600 Desktop Screen Powder Blue Fabric Light Grey Edges
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth | 28mm |
| For Use With | Impulse Plus Desks |
| Frame Colour | Light Grey |
| Manufacturer | Dynamic |
| Height | 450mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Screen Colour | Powder Blue |
| Size | 600mm |
| Style | Straight Top |
| Weight | 8kg |
| Width | 600mm |
Product Information
| Brand | Impulse Plus |
| Type | Desk Mounted Screen |
Description
Our UK manufactured screens are fully guaranteed and come in a choice of nine most popular fabrics with scores of other fabrics available on demand. Impulse Plus Screens are all designed to fit the Impulse Desking Range and come complete with fitting clamps suitable for standard 25mm thick desk tops.
Sound absorbing acoustic qualities | Defines working space area | uPVA protective edge trim | Flame retardant fabric to BS476-Part 7, Class 1 | Combustion modified foam as standard | Wood and MDF sub frame for strength
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
