- Impulse freestanding meeting table
- Classic semi-circle shape
- Provides excellent team working environment
- 18mm thick top
- Attractive silver coated box frame leg
- 2mm abs protective edging
- Heat resistant finish
- Weight Capacity: 100Kg
<
>
Impulse 1600mm Semi-Circle Table Maple Top Silver Box Frame Leg
Select Product Options:
Colour: Maple
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Maple |
| Environment Support | FSC Certified |
| Frame Colour | Silver |
| Leg Type | 4 Leg |
| Height | 740mm |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Shape | Semicircular Table |
| Standards | EN 13501-1:2018 |
| Size | 1600mm |
| Weight | 29.8kg |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Meeting Tables |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
Impulse is the perfect expression of value and quality in office furniture. A respected contract brand you can trust that gives you practicality and style at a budget price for all desking and storage needs.
Impulse freestanding meeting table • Classic semi-circle shape • Provides excellent team working environment • 18mm thick top • Attractive silver coated box frame leg • 2mm abs protective edging • Heat resistant beech melamine finish • Weight Capacity: 100Kg
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
