- A mobile 3 drawer pedestal with castors to allow it to be moved around as needed
- 3 box drawers with silver handles
- Lockable and supplied with 2 keys
- Solid back and wooden drawer inners
- Smooth Accuride runners
- Anti-tilt mechanism
- Heat and stain resistant finish with protective edge banding
- Available in beech, oak, dark walnut, grey oak, maple and white
- 5 year guarantee
- StockCode: KF78944
<
>
JEMINI 3 DRW MOB PED WALNUT
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Walnut |
| Material | Wood |
| For Use With | All Desking Ranges |
| Filing Drawer | No |
| Drawer Style | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH) | 404x500x595mm |
| Country of Origin | Turkey |
| Number Of Drawers | 3 Drawer |
| Pedestal Colour | Dark Walnut |
| Manufacturer | VOW |
| Height | 595mm |
| Lockable | Yes |
| Made To Order | No |
| Style | Mobile Pedestal |
| Standards | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Width | 404mm |
| Weight | 21.1kg |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Pedestals |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
Description
Offering a convenient and flexible place to store documents, papers and stationery, this walnut-finish mobile pedestal fits under your desk, or can be used independently to suit your needs. The pedestal features 3 box drawers and measures W404xD500xH595mm.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
