- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Lead Time: 1-2 days
- Back dimensions: W485xH350mm
- Seat dimensions: W480xD420mm
- Suitable for users up to 115kg
- Versatile stacking chair for use in offices, meeting areas, schools, visitor and conference rooms
- Conforms to BSEN 15373: Level 2, Fabrics are tested to BS 7176
- Stackable up to 4 high
<
>
Jemini Ultra Multipurpose Stacking Chair 532x585x805mm Green KF90553
451 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Green |
| Back Height | 350mm |
| Frame | Metal Frame |
| Frame Colour | Black |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | TC Group |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 4.96kg |
| Warranty | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Stackable | Up to 4 high |
| Style | Banqueting Chair |
| Seat Height | 480mm |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Banqueting & Conference Chairs |
Description
This multipurpose stacker chair is ideal for use in in both public and private sector environments. It stacks four high, making it ideal when storage space is a premium. It has a cushioned seat and back for added comfort and a robust black frame.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
