- Comfortable, secure and stylish bag made from tough, long-lasting polyester to keep contents protected and dry
- Ergonomist-approved design that hugs the body and shift weight so it is closer to the centre of gravity
- Padded carry handles add another comfortable option for carrying
- Laptop compartment with drop protection adds an extra layer of interior protection
- Quick access pockets provide fast, easy access to items you use often
- Trolley pass-through allows you to easily and securely attach your bag to a roller or carry-on case
- Specially positioned pockets help evenly distribute weight and balance contents
- Padded carry handle adds another comfortable option to how it can be carried
- Laptop security compartment with puncture-resistant lockable zipper secures your laptop or tablet from intrusion
- RFID security pocket protects credit cards, passports and anything embedded with an RFID chip from being maliciously scanned
- Stores up to 17" laptop or device, 9.7" tablet and multiple files
- Trolley pass-through and quick-access pockets for added convenience
<
>
Kensington Contour 2.0 17" Briefcase Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Dimensions | 490x451x159mm |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Notebook Size | Up To 17in |
| Material | Polyester |
| Weight | 1.5kg |
| With Lock | Yes |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Shoulder Strap | Yes |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Laptop |
Description
Comfortable, secure, stylish, durable and TSA checkpoint friendly, the ergonomist-approved Kensington Contour 2.0 17" Pro Laptop Briefcase is the perfect laptop briefcase for mobile professionals. The briefcase features a contoured panel that hugs the body and shifts weight closer to the centre of gravity when lifting properly.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
