- Wireless computer mice in sleek design, providing all-day comfort wherever you are
- Connect to a laptop or mobile smart device via Bluetooth 3.0 or 5.0 (Bluetooth LE) or to desktop PC via the 2.4GHz USB-A Nano dongle
- Provides precise tracking even on the most difficult modern office surfaces, such as glass, granite, lacquer, marble and wood
- Government grade encryption technology to meet corporate security protocols and protect your data from potential hackers
- Choose from 1200, 2400 or 4000 DPI levels to personalise the cursor speed on your Leitz mouse to high for casual browsing, or low for precision editing
- Wireless computer mouse in sleek design, providing all-day comfort wherever you are
- Expect more from your Bluetooth mouse with precision tracking and multiple connectivity, security and personalisation options
- Suitable for PCs with or without Bluetooth functionality, newer devices with Bluetooth LE and compatible with Windows, Chrome OS, macOS and Android OS
- Smooth wireless performance with the built-in sensor to track your movements quickly and accurately
- Perfect wireless mouse for left and right handed use with premium quiet buttons and multiple colour options
- Requires 1 x AA battery (included)
- Plastic free packaging
- The Cosy Range from Leitz combines home style comfort with premium quality to create a positive and productive work environment
<
>
Leitz Cosy Wireless Mouse Velvet Grey
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Dimensions | 48x105x184mm |
| Battery | 1 x AA |
| Buttons | 3 Buttons |
| Country of Origin | China |
| Connection | 2.4GHz Wireless/Bluetooth |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Left or Right Hand Use | Ambidextrous |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Tracking | Optical |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 60g |
| Scroll Wheel | Yes |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Input Devices |
Description
Make yourself at home wherever your working day takes you with the Cosy Range from Leitz. With its minimalist design and inviting matt finish colours, you can add style and colour to your workspace. The Cosy SureTrack™ Dual Wireless Mouse ensures precision tracking on any surface and features multiple connectivity, security and personalisation options so it can adapt to your surroundings with you. This premium quality computer mouse is the perfect addition to your home or office to ensure you stay relaxed and productive all day.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
