- Rectangular desks 600mm deep with white H-Frame and one cable access port
- Desktops available in beech, grey oak, oak, white and walnut
- Create single hot desks or large clusters featuring durable 25mm melamine worktops
- 18mm back modesty panel
- The fully welded H-Frame leg ensures a strong and stable workstation
- Choice of matching storage to complement the range
- Rectangular desks 600mm deep with silver H-Frame and one cable access port
- Desktops available in beech, grey oak, oak, white and walnut
- Create single hot desks or large clusters featuring durable 25mm melamine worktops
- 18mm back modesty panel
- The fully welded H-Frame leg ensures a strong and stable workstation
- Choice of matching storage to complement the range
<
>
Maestro 25 straight desk 1000mm x 600mm - silver H-frame leg, beech top
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: WX21001722 Stock Available
-
Product Code: V101-00-BStock is Available
-
Product Code: V100-00-BStock is Available
-
Contract 25 straight desk with 2 drawer pedestal and graphite H-Frame leg 1200mm x 800mm - beech topProduct Code: CH12S2-G-BStock is Available
-
Product Code: GDC800-C-WHStock is Available
-
Product Code: KF90272625 Stock Available
-
Product Code: SIE50001-GStock is Available
-
Product Code: ANG92301125 Stock Available
-
Product Code: KF00871299 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Beech |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 1000x600x725mm |
| Desk Depth | 600mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | None |
| Leg Type | 4 Leg |
| Frame Colour | Silver |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Top Colour | Beech |
| Style | Rectangular Desks |
| Size | 1000mm |
Product Information
| Brand | Maestro 25 |
| Type | Office Desks |
Description
Create a home office space that works for you with a contemporary H-frame desk that would make a neat workspace addition in the bedroom, home office or living area. The Maestro 25 desks with a fully welded H-frame leg design ensures a strong and stable workstation finished in black, silver or white to complement the 25mm melamine desktops in a selection of wood finishes that resist scratches, stains and burns.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
