- Ideal for industrial use, such as food and medical industries
- Cushioned polyurethane seat and backrest
- Ergonomic with a tilting back mechanism
- Permanent contact back
- Seat depth adjustment
- Backrest height adjustment
- Can be washed or steam cleaned
<
>
Malaga High Rise Draughtsman Task Operator Chair Black Polyurethane Seat And Back Without Arms
People who bought this also bought
-
Product Code: WX21001724 Stock Available
-
Product Code: ENC-TAB01-MF-WHStock is Available
-
Product Code: GDC800-C-WHStock is Available
-
Product Code: KF90272625 Stock Available
-
Product Code: SIE50001-GStock is Available
-
Product Code: ANG92301134 Stock Available
-
Product Code: KF00871406 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Polypropylene |
| Dimensions | 465x420-450x585-730mm |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Adjustable Headrest | No |
| Back Height | 340-380mm |
| Base Finish | Black |
| Back/Seat Action | 1 Lever |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 410mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Operator/Task |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 465mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 420-450mm |
| Seat Height | 585-730mm |
| Seat Colour | Black |
| With Headrest | No |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 14kg |
Product Information
| Brand | Malaga |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
