- Steel magnetic whiteboard surface delivering a good erasability, for frequent use
- Size: 1200x900mm
- Bordered by an anodised aluminium trim
- Fixed with a through corner wall mounting
- Complete with a whiteboard pen tray
- 15 year surface guarantee
<
>
Nobo Value Steel Magnetic Whiteboard 1200x900mm
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-2601402
-
Product Code: KF261133753 Stock Available
-
Product Code: KF250115425 Stock Available
-
Product Code: KF011072936 Stock Available
-
Product Code: KF260383009 Stock Available
-
Product Code: KF26041311 Stock Available
-
Product Code: KF2604011799 Stock Available
-
Product Code: BC1000212453 Stock Available
Product Details
General Information
| Size | 1200x900mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Frame | Aluminium |
| Country of Origin | Portugal |
| Dimensions | 930x1300x35mm |
| Colour | White |
| Board Type | Magnetic Board |
| Board Surface | Lacquered Steel |
| Frame Colour | Silver |
| Pen Tray | Yes |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Warranty | 15 Year Surface Guarantee |
| Weight | 8.02kg |
Product Information
| Brand | Nobo |
| Type | Whiteboard |
Description
Steel magnetic whiteboard with an anodised aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and supplied with a whiteboard pen tray. The painted steel magnetic whiteboard surface delivers good erasability for frequent use. Size: 1200x900mm.
