- Dimensions: 360x370x390mm
- Weight 8kg
- Capacity: 7.2 litres
- Unique rewind and storage system
- Simple to use Microflo dust bags
- High performance vacuum cleaner
- Twinflo power and performance
- Cleaning range up to 26.4 metres
<
>
Numatic Henry Commercial Vacuum Cleaner Red 900076
64 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: CPD9731734 Stock Available
-
Product Code: KC0208884 Stock Available
-
Product Code: CPD43427861 Stock Available
-
Product Code: PPR0061111156 Stock Available
-
Product Code: KF733761208 Stock Available
-
Product Code: NU715601518 Stock Available
-
Product Code: RK0140214067 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Capacity | 9 Litre |
| Bagless | No |
| Dimensions | 360x340x370mm |
| Power Rating | 620W |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Suitable For | Dry Use Only |
| With Castors | Yes |
| Weight | 8.1kg |
Product Information
| Brand | Numatic |
| Type | Wet Dry Vacuum |
Description
The Henry Vacuum Cleaner is an iconic item, popular in many households for both the name, innovative design and high performance. The vacuum features high quality suction with Twinflo power and a cleaning range of up to 26.4 metres. Simple to use Microflo dust bags and a unique rewind and storage system for compact storage make this vacuum user-friendly and efficient. 7.2 litre capacity. This vacuum weighs 8kg and has a powerful 620W motor, for top results.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
