- 100% recycled, sturdy and resilient manilla cover
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Every purchase will help the charity 'Save the Rhino International
- Ruled with 8mm lines
- 80 pages of 75gsm education standard paper
- Size: A4+ (13 x 9 inches)
- Paper sourced from sustainable European forests
- Colour: Dark Green
- Pack of 50
- Made in the EU
<
>
Rhino Exercise Book A4+ 8mm Ruled Dark Green (Pack of 50) VC08724
53 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: KF012314255 Stock Available
-
Product Code: WX980052213 Stock Available
-
Product Code: SV43573146 Stock Available
-
Product Code: SV4357243 Stock Available
-
Product Code: SV43569104 Stock Available
-
Product Code: SV435684 Stock Available
-
Product Code: KF041221232 Stock Available
-
Product Code: KF26052594 Stock Available
-
Product Code: FS3936282290 Stock Available
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Colour | Green |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Ruling Colour | Grey & Red |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Paper Colour | White |
| No. of Pages | 80 Pages |
| Rulings | Feint Ruled & Margin |
| Size | 339x240mm |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Cover Design/Colour | Dark Green |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 339x240mm |
| Book/Sheet Size | 13x9in |
| Books or Sheets | Books |
| Ruling Description | 8mm Ruled & Margin |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 14.05kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
Designed for classroom use, this Rhino A4+ exercise book contains 80 pages of feint ruled lines for neat note taking in lessons. Ideal for colour coordinating different lessons, this exercise book has sturdy, manilla covers in dark green. Supplied in a pack of 50 books.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
