- Size: A4+ (13 x 9 inches)
- Ruled with 8mm lines and margin
- 80 pages of 75gsm education standard paper
- Every purchase will help the charity 'Save the Rhino International
- Printed using solvent-free, water-based inks
- 100% recycled, sturdy and resilient manilla cover
- Made in the EU
- Colour: Light Blue
- Pack of 50
- Paper sourced from sustainable European forests
<
>
Rhino Exercise Book A4+ 8mm Ruled Light Blue (Pack of 50) VC50445
70 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Colour | Blue |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Ruling Colour | Grey & Red |
| No. of Pages | 80 Pages |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Paper Colour | White |
| Rulings | Feint Ruled & Margin |
| Size | 13x9in |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Cover Design/Colour | Light Blue |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 339x240mm |
| Books or Sheets | Books |
| Book/Sheet Size | 13x9in |
| Ruling Description | 8mm Feints & Margin |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 14.05kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
Designed for classroom use, this Rhino A4+ exercise book contains 80 pages of feint ruled lines with margin for neat note taking in lessons. Ideal for colour coordinating different lessons, this exercise book has sturdy, manilla covers in light blue. Supplied in a pack of 50 books.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
