- Pack of 15
- Sheet size: 210x215mm
- 300 sheets
- AIRFLEX technology for a soft feel and superior absorbency
- Compatible with Aquarius Folded Hand Towel Dispensers 6945 and 7171, and Kimberly Clark Professional Hand Towel Dispensers 9962 and 8971
- 1-ply tissue
<
>
Scott 1-Ply Interfolded Performance Hand Towels 300 Sheets (Pack of 15) 6659
33 Stock Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Environment Support | EU Ecolabel and FSC Certified |
| For Use With | Aquarius 6945/7171) & KC 9962 |
| Dimensions (WxDxH) | 390x548x220mm |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Weight | 7.95kg |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Thickness | 1 Ply |
| Sheets Per Sleeve | Approx 300 Sheets |
| Sheet Size | 215x210mm |
Product Information
| Brand | Scott |
| Type | Sanitary Refills |
Key Data
| European Eco Flower | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| Biodegradable | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| FSC | Yes |
Description
Interfolded so they dispense one at a time, these Scott Performance Hand Towels dry your hands hygienically and effectively. Ideal for kitchens and busy washrooms, these hand towels are made from strong and highly absorbent AIRFLEX fabric, allowing you to dry your hands using fewer towels, thus reducing cost and waste. Each absorbent, 1-ply hand towel measures 210 x 215mm. This pack contains 15 sleeves with 300 hand towels in each.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
