- High back fabric operator chair with a two-lever mechanism
- Pneumatic lumbar pad for enhanced back support
- Black nylon five star base with easy glide castors
- Waterfall seat for increased comfort
- Gas height adjustment with soft padded arms
- Back rake and back height adjustment
- High back fabric operator chair with a 2 lever mechanism
- Black nylon 5 star base with easy glide castors
<
>
Sofia adjustable lumbar operators chair - charcoal
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ALB00629
-
Product Code: KF0414561 Stock Available
-
Product Code: AG0589024 Stock Available
-
Product Code: SBY2243299 Stock Available
-
Product Code: CG151493252 Stock Available
-
Product Code: CG151481193 Stock Available
-
Product Code: CG15146755 Stock Available
-
Product Code: CG151475435 Stock Available
-
Product Code: CPD02228602 Stock Available
-
Product Code: KF0107352 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | Fixed or Floating Back |
| Back Width | 510mm |
| Adjustable Lumbar Support | Adjustable Lumbar Pump |
| Back Height | 560mm |
| Chair Colour | Charcoal |
| Recommended Weight Limit | 130kg |
| Manufacturer | Dams International |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 440-530mm |
| Seat Width | 510mm |
| Seat Depth | 560mm |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| With Arms | Adjustable Arms |
| Weight | 18.5kg |
Product Information
| Brand | Sofia |
| Type | Office Chairs |
Description
Supreme comfort and classic design come together in the Sofia operators chair. With a pneumatic lumbar pad for ultimate comfort and a waterfall seat to reduce stress on the user’s knees by having a downward slope at the edge of the seat cushion, Sofia will help you through those long hours working at the office.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
