- 470mm deep cupboards available in five height options
- Available in beech, oak, grey oak, white and walnut wood finishes to match desk ranges
- Supplied with adjustable shelves with extra shelves available to order
- 25mm tops with 18mm carcass and solid back panel
- Lockable doors supplied with two keys and stylish, silver curved handles
- Supplied flat packed for easy handling
- 470mm deep cupboards available in five height options
- Available in beech, oak, grey oak, white and walnut wood finishes to match desk ranges
- Supplied with adjustable shelves with extra shelves available to order
- 25mm tops with 18mm carcass and solid back panel
- Lockable doors supplied with two keys and stylish, silver curved handles
- Supplied flat packed for easy handling
<
>
Universal double door cupboard 740mm high with 1 shelf - beech
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: V102-00-BStock is Available
-
Product Code: TAU40002-BStock is Available
-
Product Code: MC16ELSBStock is Available
-
Product Code: R3MBStock is Available
-
Product Code: R1790DBStock is Available
-
Product Code: HPCE400A35 Stock Available
-
Product Code: HPCE401A3 Stock Available
-
Product Code: HPCE402A26 Stock Available
-
Product Code: HPCE403A15 Stock Available
-
Product Code: BC1000212344 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Beech |
| Material | Wood |
| Size | Low |
| Dimensions (WxDxH) | 800x470x740mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Number Of Shelves | 1 Shelf |
| Height | 740mm |
| Lockable | Yes |
| Style | 2 Door |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 36.5kg |
Product Information
| Brand | Universal |
| Type | Cupboards |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
Offering versatile and practical storage solutions, our Universal storage range will keep your home office organised and looking neat and tidy. With clean cut lines and minimal modern styling, Universal wooden storage is available in up to five colour finishes to match all the desking ranges and can be configured to suit the requirements of any office landscape.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
