- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45% compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
<
>
Xerox Compatible HP CE255A (Yield: 6,100 Pages) Black Toner Cartridge
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | LaserJet P3015 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 6000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Replacement for | HP 55A |
| OEM code | CE255A |
| Country of origin | Serbia |
| Operating temperature (T-T) | 17 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 35 - 85% |
| Weight | 1.42 kg |
| Package width | 285 mm |
| Package depth | 360 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 1.69 kg |
| Package type | Box |
| Certification | RoHS, REACH SVHC, CE MARK\nSTMC, ISO 9001 |
| Harmonized System (HS) code | 8443.99.1000 |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| Recycled Product | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| Nordic Swan | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
