- Durable and Stylish Backrest
- Practical and Comfortable
- Can Be Stacked up to 6 High
- Ideal for Boardroom, Public Waiting Areas, Canteens and Schools
- Built to EN1335 standards
- ANSI/BIFMAX 5.1-2017 Strength and Endurance Tested
<
>
Academy Visitor With Arms Black Fabric Back Bespoke Colour Seat Stevia Blue
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Bespoke Stevia Blue
Arms: With Arms
Back Finish: Black Fabric
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Stevia Blue |
| Back Width | 450mm |
| Back Height | 400mm |
| Dimensions | 620x570x870mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | 4 Leg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 10kg |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Depth | 490mm |
| Seat Height | 460mm |
| Seat Width | 460mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
Product Information
| Brand | Academy |
| Type | Visitor Seating |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
