- Each cartridge prints 260 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC221 original ink cartridges protects your printer warranty
<
>
Brother LC221 Inkjet Cartridge CMYK Multipack LC221VALBP
People who bought this also bought
-
Product Code: HPW2030A144 Stock Available
-
Product Code: BA8119565 Stock Available
-
Product Code: TX801296373 Stock Available
-
Product Code: ML6247174 Stock Available
-
Product Code: BA747316 Stock Available
-
Product Code: GL9571250 Stock Available
-
Product Code: KF310022700 Stock Available
-
Product Code: BC1000212344 Stock Available
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | DCP-J562DW/MFC-J480DW/MFC-J880DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 260 pages |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 68 mm |
| Depth | 217 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 172 g |
| Package weight | 264 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 139 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
