- Prints 260 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Using this Brother LC221BK original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC221 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC221VALBP
<
>
Brother LC221BK Inkjet Cartridge Black LC221BK
6 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HP3YL84AE169 Stock Available
-
Product Code: EP6528612 Stock Available
-
Product Code: EP6528416 Stock Available
-
Product Code: EP6528216 Stock Available
-
Product Code: EP6528016 Stock Available
-
Product Code: BA7622544 Stock Available
-
Product Code: EP62496118 Stock Available
-
Product Code: BA747348 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother DCP-J562DW, MFC-J480DW, MFC-J680DW, MFC-J880DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 260 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 41 g |
| Package weight | 75 g |
| Page yield footnote | ISO/IEC 24711 |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 189.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
