- Plastic spine bars for binding unpunched papers and documents in seconds
- Contoured ends provide simple and easy insertion of paper
- Ideal for binding unpunched papers
- Size: A4
- Colour: Black
- Spine bar is 6mm thick and suitable for binding up to 60 sheets of paper
- Create professional reports, projects, presentations and more
- Pack of 50
<
>
Durable A4 6mm Spine Bar Black (Pack of 50) 2931/01
45 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: RG810697
-
Product Code: SS7054230 Stock Available
-
Product Code: HTST106445 Stock Available
-
Product Code: HT923105 Stock Available
-
Product Code: DB290101279 Stock Available
-
Product Code: KF0194614 Stock Available
-
Product Code: ES99013181 Stock Available
-
Product Code: 3M06334444 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Country of Origin | Germany |
| Dimensions | 300x95x60mm |
| Document Size | A4 |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Material | Plastic |
| Spine Width | 6mm Spine |
| Weight | 607.5g |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Binder |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Durable Spine Bar, these plastic spine bars are a versatile binding system for unpunched papers and documents in seconds. The unique contoured ends provide simple and easy insertion of all papers. The spine bar is 6mm in thickness meaning it can hold up to 60 sheets of A4 paper. Supplied in pack of 50 black spine bars.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
