- Contemporary style conference chair which is fully stackable
- Ideal for any multi seating environment - training, conferences and lectures
- Faux leather faced seat and back
- Polished chrome effect circular tube frame
- Matching padded leather arm supports
- Front support feet for anti-tilt
- Ideal for any multi seating environment - training, conferences & lectures
- bonded leather faced seat and back available in black or grey
- Matching padded bonded leather arm supports
<
>
Essen stackable meeting room cantilever chair - black bonded leather
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: TMPBStock is Available
-
Product Code: TAU40002-PKStock is Available
-
Product Code: MC12SBStock is Available
-
Arrow head leg rectangular boardroom table 2000mm x 1000mm with central cutout 272mm x 132mm - whiteProduct Code: EB20-CO-WHStock is Available
-
Product Code: APD2PINF/1S/1D/1T-KStock is Available
-
Product Code: SFL1200-C-BStock is Available
-
Product Code: EBWH18RWHStock is Available
-
Product Code: DCF4GStock is Available
-
Product Code: R2140WHStock is Available
-
Product Code: PAL300K2Stock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Faux Leather |
| Back Height | 470mm |
| Back Width | 480mm |
| Chair Colour | Black |
| Frame | Metal Frame |
| Frame Colour | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | Dams International |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Seat Height | 460mm |
| Style | Conference Chair |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Weight | 10.6kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Essen |
| Type | Banqueting & Conference Chairs |
Description
Essen’s chrome cantilever frame and bonded leather faced seat and back offers a sophisticated style with a hint of retro. Available in black and grey with matching padded arms, the smoothly shaped seat and back gently cradle and support the body, providing lateral and lumbar support when in use, and the Essen chairs are fully stackable when idle.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
