- Black faux leather to suit any executive setting
- Double padded seat for enhanced comfort
- Silver nylon base with black trims
- User weight tension control with knee tilt adjustment and gas lift adjustment
- High back managers chair with head rest and lumbar support
- Available in black and grey bonded leather to suit any executive setting
- Stylish black arms with silver trim
<
>
Palermo high back executive chair - black bonded leather
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: MC12SBStock is Available
-
Product Code: R1790DBStock is Available
-
Product Code: KF02247146 Stock Available
-
Product Code: SH43-000-BLKStock is Available
-
Arrow head leg rectangular boardroom table 2000mm x 1000mm with central cutout 272mm x 132mm - whiteProduct Code: EB20-CO-WHStock is Available
-
Product Code: CC14S3-S-OStock is Available
-
Product Code: APD2PINF/1S/1D/1T-KStock is Available
-
Product Code: ESS100S2-KStock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Faux Leather |
| Back/Seat Action | Fixed or Floating Back |
| Back Width | 530mm |
| Back Height | 705mm |
| Chair Colour | Black |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Manufacturer | Dams International |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Depth | 520mm |
| Seat Height | 505-575mm |
| Style | Executive Chairs |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 17.9kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Palermo |
| Type | Office Chairs |
Description
Palermo is a luxurious leadership chair that combines comfortable double padding with classic bonded leather seating available in black or grey. With its contemporary design, lumbar support and stylish arms with silver trim, Palermo is the seat of comfort for the head of a boardroom conference table or the corner office.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
