- High back fabric operator chair with upholstered seat and back
- Asynchro mechanism provides free floating back action, lockable seat and back
- CMHR high resilience, flexible foam seats for enhanced comfort
- Back rake and back height adjustment
- Supplied with fixed arms
- Available stocked in blue, black, green and red fabrics with MTO fabric options
- Gas height adjustment with independent seat tilt
<
>
Senza High fabric back operator chair with fixed arms - black
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: WB1000-SStock is Available
-
Product Code: TMPBStock is Available
-
Product Code: MH14SBStock is Available
-
Product Code: MC12SBStock is Available
-
Product Code: R1790DBStock is Available
-
Product Code: MC16ELP3SBStock is Available
-
Product Code: ESS100S2-KStock is Available
-
Product Code: PAL300K2Stock is Available
-
Product Code: SKU-1439102
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | Asynchro Mechanism |
| Back Width | 450mm |
| Back Height | 500mm |
| Chair Colour | Black |
| Recommended Weight Limit | 130kg |
| Manufacturer | Dams International |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 15.5kg |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Height | 470-600mm |
| Seat Width | 520mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Senza |
| Type | Office Chairs |
Description
Comfort, reliability and affordability are the key attributes of the Senza operators chair with its curvaceous profile and vast array of options that deliver style as well as substance. Equipped with ergonomic features, a high back, extra high back and mesh back options, this operators chair easily provides the comfort needed for a long day at work.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
