- Drop down cable management basket suitable for use on all desks
- Wire cable tray drops to expose cables for easy access
- Silver finish complete with plastic end covers
- Cable management to prevent cluttered cables and trip hazards on the floor
- Specify sizes shorter than the desk size e.g. Use WB1000-S with a 1200mm desk
- Useful addition to any workspace leaving your workstation or desk uncluttered
<
>
Drop down cable management tray 1000mm long
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: WB1200-SStock is Available
-
Product Code: TMPBStock is Available
-
Product Code: R1790DBStock is Available
-
Product Code: SH43-000-BLKStock is Available
-
Product Code: AH11-000-BLKStock is Available
-
Product Code: ESS100S2-KStock is Available
-
Product Code: MC612SWHStock is Available
-
Product Code: PAL300K2Stock is Available
-
Product Code: SKU-1439102
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Wire |
| Dimensions | 1000x200x100mm |
| For Use With | Dams Desking |
| Manufacturer | Dams International |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Size | 1000mm |
| Weight | 1.04kg |
Product Information
| Brand | Dams |
| Type | Cable Management |
Description
Enhance your office furniture with our range of cable management solutions which will add the finishing touches to any office environment. With smart solutions designed to customise your work area to your needs and for powering and getting data to your workstations whilst leaving them free from trailing cables, we have everything you need to promote a more organised work space and prevent cluttered cables and trip hazards on the floor.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
