- Stunning design for home office use
- Stylish stich detailing
- Soft Touch Bonded Leather
- Single lever lock tilt mechanism
- Weight tilt tension adjustment
- Fixed padded arms
<
>
Ezra Executive Black Leather
Select Product Options:
Colour: Black Leather
Glides: None
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Bonded Leather |
| Country of Origin | China |
| Back Width | 460mm |
| Back Type | Medium |
| Back Height | 530mm |
| Chair Colour | Black |
| Dimensions | 560x580x980mm |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Depth | 460mm |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Height | 490-590mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Executive Chairs |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 16.5kg |
Product Information
| Brand | Ezra |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
